Založ si blog

VYMEŇME EURO DANE ZA NAŠTARTOVANIE LOKÁLNÝCH EKONOMÍK

Eurofondy na sanovanie koronakrízy sú viazané na presne definované projekty spojené s koronakrízou. Navyše nás a generácie po nás zadĺžia tak, že na ich splatenie budeme musieť uvaliť ďalšie, tentokrát euro dane. Tieto peniaze ale pomôžu len málokomu na Slovensku. Opäť sa len prelejú k oligarchom, prehĺbia rozdiely medzi bohatými a chudobnými a znehodnotia naše úspory. A Slovenskú ekonomiku vo finále nenaštartujú.

 

Čo keby sme Európskej Komisii povedali, nechajte si svoje Eurofondy. My na to pôjdeme inak. Ako?

 

Jeden múdry, sociálne cítiaci nemecký ekonóm Silvio Gesell (1862 – 1930) vymyslel spôsob ako naštartovať v čase krízy lokálne, či komunitné ekonomiky (mesto, okres, župa) použitím tzv. zrýchlených peňazí. Tieto peniaze dokážu obiehať v ekonomike aj 2,5x rýchlejšie ako dnešné globálne meny, nedajú sa hromadiť, nie sú zaťažené úrokom a odbúravajú rentierstvo. Tieto vlastnosti dosahujú tým, že „starnú. Tým nútia ich držiteľa, aby ich do určeného času vrátil späť do obehu tým, že nimi uhradí niekomu v rámci samosprávy nejakú službu, kúpi si niečo užitočné do domácnosti, zaplatí nimi za škôlku, školu, uhradí mestské dane alebo ich minie v reštaurácii, atď… Keď to neurobí, prichádza postupne o hodnotu, ktorú tieto lokálne peniaze predstavujú. Množstvo peňazí v obehu reguluje samospráva, ktorá ich do obehu dá za vykonanú prácu v prospech tejto samosprávy. Projekty, ktoré mesto považuje za užitočné definuje samotná samospráva, to znamená, že tieto peniaze sa dostanú do obehu len na projekty na zlepšenie života obyvateľov samosprávy. Navyše sa na zlepšovaní života samosprávy podieľajú samotní jej obyvatelia, nie externí dodávatelia. Obyvatelia samosprávy majú prácu a dokážu naplniť svoje životné potreby.

 

Utópia?

 

Vôbec nie. Táto teória bola odskúšaná na prelome rokov 1932 a 1933 v malom rakúskom mestečku Wörgl. Mestečko sa zmietalo tak ako celé Rakúsko a ostatný svet v hospodárskej kríze. Svet sa topil v dlhoch. Mestá jedno za druhým bankrotovali. Neboli peniaze na nič. Pribúdali nezamestnaní. A hoci ľudia chceli a vedeli pracovať, nemali kde a pre koho. Jedna možnosť ako sa z krízy dostať sa ponúkala z Nemecka, kde s riešením prichádzal Hitler a jeho NSDAP. Čerstvo menovaný starosta, miestny strojvodca Michael Unterguggenberger prišiel s aplikáciou Gesellovej teórie. Vieme kam sa svet dostal bankami podporeným prvým spôsobom prekonania krízy. Ten druhý skutočne fungoval, hoci vďaka bankám, ktoré sa báli o stratu moci, ktorú aj v čase krízy požívali, len krátko. V čase krízy bol tento úspech považovaný za zázrak. Dokonca bol o tomto experimente natočený film „Zázrak z Wörglu“

 

A že to funguje aj dnes popri Euru, o tom svedčí projekt Chiemgauer v Nemecku:

„Začalo to jako školní projekt Christiana Gelleriho, učitele ekonomiky v jižním Německu, který chtěl skupinu šestnáctiletých studentů naučit něco o financích trochu jiným způsobem: vytvořením vlastní měny, která se bude používat v místních obchodech a provozovnách.“

 

Aj v Česku sa inšpirovali „teóriou voľných peňazí“ Silvio Gesella (1862-1930) a jeho praktickým odskúšaním v mestečku Wörgl  A spustili podobný projekt „e-koruna“

 

Týmto vyzývam Činne Kompetentných ekonómov Slovenska, aby pripravili modifikáciu uvedených projektov vychádzajúcu zo Slovenských podmienok. Mohla by to byť alternatíva k bezprecedentnému zadlžovaniu Slovenska, ktoré nás z krízy aj tak nevyvedie.

Ako správne/ múdro zvoliť?

24.02.2020

O pár dní budem stáť vo volebnej miestnosti pred volebnou urnou, do ktorej hodlám vhodiť svoj hlas. Žijeme v slobodnej spoločnosti a ja mám právo si zo širokej ponuky vybrať. Nebudem analyzovať programy strán. Všetky charakterizuje sebeckosť lídrov derúcich sa k moci, túžba spraviť sebe a svojim „kamarátom“ lepši život tu a teraz. Len si ich pomyselne rozdelím na dve [...]

koronavírus, India

ONLINE: Francúzi sa pre koronavírus obávajú jesene

05.08.2020 06:00

Francúzi by mali byť ostražití, lebo krajina "v ktorejkoľvek chvíli môže skĺznuť do situácie, ktorá už nebude pod kontrolou", varujú epidemiológovia.

pocasie-5-8-2020

Mraky miznú, prichádza druhá vlna horúčav

04.08.2020 21:57

Dážď len sporadicky, vyjasnenie, ustálenie počasia a opäť teplo. Začne sa druhá vlna horúčav. Kam môžu stúpnuť teploty?

Libanon, výbuch

Masívne výbuchy v Bejrúte usmrtili desiatky ľudí, svet ponúka pomoc

04.08.2020 20:47, aktualizované: 05.08.2020 06:41

Výbuchy, ktoré mali silu ako zemetrasenie s magnitúdom 4,5, zranili ďalšie tisíce osôb a zničili časť libanonskej metropoly.

Prešov, výbuch plynu, panelák

Prešovská radnica nezaplatí milión eur za asanáciu vybuchnutého paneláku

04.08.2020 20:00

Prešov sa odvolal na posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, podľa ktorého reálne náklady predstavujú niečo vyše 781–tisíc eur.

René Števánka

Som tak ako Vy volič, daňový poplatník, ktorému nie je ľahostajné aké Slovensko zanecháme našim deťom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 2260x
Priemerná čítanosť článkov: 1130x

Autor blogu

Kategórie